Teadvelolek tähendab tähelepanelikkust kindlal moel: eesmärgipäraselt, käesolevad hetkes ja hinnanguid andmata. Selline tähelepanelikkus suurendab teadlikkust, selgust jakäesoleva hetke tegelikkuse aktsepteerimist. See paneb meid nägema tõsiasja, et elu koosneb ainult hetkedest. Kui me ei ole suures osas hetkedes täielikult kohal, võime jääda ilma kõige väärtuslikumast oma elus ega mõista ka oma arengu- ja muutumisvõimaluste küllust ja sügavust.

Teadvelolek pakub lihtsat, aga tõhusat teed segadusest vabanemiseks, et saada taasühendust omaenda tarkuse ja elujõuga. Teadvelolek aitab võtta oma kätte oma elusuuna ja väärtuse, samuti suhted perekonnas, suhtumise oma töösse ja laiemalt maailma.

Harjumus eirata käesolevaid hetki, eelistades teisi, toon kaasa otsese teadlikkuse vähenemise oma elu kohta. Sinna hulka kuulub vähene teadlikkus oma meelest ja mõistmine, kuidas see mõjutab meie tajusid ja tegevust. Ühtlasi piirab see ka meie arusaamist sellest, mida tähendab olla inimene ning kuidas oleme seotud üksteisega ja maailmaga meie ümber.

Teadvelolekut praktiseerida võib olla lihtne, aga mitte tingimata kerge. Teadvel olemine nõuab pingutust ja distsipliini sel lihtsalt põhjusel, et need jõud, mis töötavad vastu meie olemisele olla ärksad, nimelt harjumuspärane tähelepanematus ja automatism, on äärmiselt visad. Need on väga tugevad ja me oleme neist nii vähe teadlikud, et hädasti onvaja pühendumist ja kindlat töömeetodit, et jätkuvalt püüelda hetkede teadvustamise poole ning olla ärgas. Kuid see on tõeliselt rahulduspakkuv tegevus, kuna saame ühenduse paljude oma elu aspektidega, millest vaatame harjumuspäraselt mööda.

Artikkel on refereeritud raamatust “Sa oled alati kohal” Jon Kabat-Zinn