Viimase kümne aasta jooksul on üle 300 Ühendkuningriigi parlamendiliikme ja 800 töötaja osalenud teadveloleku (mindfulness’i) kursustel, et leevendada oma tööga kaasnevat pidevat stressi ja parandada vaimset heaolu. Poliitika on küllalt pingeline valdkond ning on teada, et pikaajaline stress võib tugevalt mõjutada nii vaimset kui ka füüsilist tervist. 2023. aastal The Mindfulness Initiative’i poolt koostatud raport toob välja, et teadvelolek mängib olulist rolli poliitikute säilenõtkuses ja töö efektiivsuses. Ühtlasi toetas teadvleoleku praktiseerimine suhete parandamist ja parlamentaarse koostöökultuuri tugevdamist.

Palace of Westminster - Wikipedia

Teadvelolek kui säilenõtkuse alustala

Teadvelolek aitas parlamendiliikmetel suurendada oma keskendumisvõimet ja hallata efektiivsemalt oma töökoormust. Poliitikud on pidevalt avalikkuse tähelepanu all ja peavad kiiresti liikuma ühelt ülesandelt teisele, seetõttu on oskus oma tähelepanu fookust hoida äärmiselt väärtuslik. Teadveloleku praktiseerimisele aitas neil aga vähendada segavaid mõtteid ja keskenduda käesolevale ülesandele. Paruness Elizabeth Andrews leidis: “Mindfulness aitab juhtida need mõtetud negatiivsed mõtted eemale, mis takistavad asjade tegemist õigesti ja järjepidevalt”. Poliitikud, kes praktiseerisid teadvelolekut, lisasid, et see andis neile oskuse suunata oma mõtteid ja emotsioone teadlikumalt.  Selline tähelepanu suunamine ja oskus astuda samm tagasi aitas neil toime tulla ja rahu säilitada ka keerukates olukordades.

Kuulamis- ja suhtlemisoskuste paranemine

Poliitikas on sageli vaja tegeleda erinevate seisukohtade ja tuliste aruteludega. Selleks, et koostöö oleks edukas ja toetatud, on oluline (üksteist) aktiivselt kuulata ja olla empaatiline. Nii luuakse eeldus, et on vähem konfliktiolukordi ja leiatkse konstruktiivsemaid lahendusi. Teadveloleku praktiseerimine andis poliitikutele võimaluse võtta hetk enne olukorrale vastamist ning mitte reageerida esimese impulsi pealt. Selline tegutsemisviis aitas neil olla paremad kuulajad ja asetada ennast kuulajate positsiooni. Parlamendi liige Tim Loughton leidis, et teadvelolek võimaldas tal vaadata kolleege teise pilguga: “Mindfulness aitab mul astuda sammu tagasi ja näha teiste inimeste seisukohti teise nurga alt” ning, et see aitas tal paremini kuulata ja mõista, mis toimub selle konkreetse inimesega. Parlamendi liikmed tõid esile, et tänu teadvelolekule suudavad nad läheneda konfliktidele mõistvama suhtumisega, mis omakorda toetab koostöövalmidust ja empaatiat.

Parem koostöökultuur

Üks olulisemaid järeldusi raportis oli teadveloleku mõju koostööd soosiva õhkkonna loomisel. Grupis praktiseerides nägid poliitikud üksteist inimestena, mitte ainult vastasparteide esindajatena. Parlamendis levinud „meie ja nemad” mentaliteet (mis sageli süvendab konflikte) hakkas muutuma, sest teadveloleku kursustel osalejad suutsid omavahelise suhtluse kaudu vähendada pinget ja läheneda küsimustele avatuma hoiakuga. Lord Alan Howarth ütleb teadveloleku mõju kohta nii: “Mindfulness aitab luua parlamentaarse kultuuri, mis on vähem polariseerunud ja rohkem koostööd toetav, pakkudes poliitikutele ruumi näha kolleege päris inimestena”. Mitmed poliitikud märkisid, et grupipraktika kaudu tekkis suhtlusel uus mõõde, mis tõi kaasa rohkem lugupidavat ja rahumeelset suhtlust ka debattides ja parlamendi töös üldiselt. Lord Alan Howarth lisas: “Vastastikune austus, tahe kuulata, lahkus, avameelne otsimine – need on olulised alused parema poliitika paremini mõista, et tähelepanelikkus aitab juurutada – need on olulised alused paremas poliitikas ning teadvelolek aitab neid juurutada. (Inglise keeles “The mutual respect, the willingness to listen, the kindness, the open-minded seeking after better understanding that mindfulness helps inculcate – these are the crucial underpinnings for a better politics.”)

Teadveloleku oskused ei ole ainult poliitikutele vajalikud. Oskused nagu eneseregulatsioon, oskus paremini kuulata ja empaatia väljendamine on väärtuslikud igas eluvaldkonnas, olgu töö, pere- või isiklikes suhetes. Teadveloleku praktiseerimine võib vähendada igapäevast stressi, parandada suhteid ja aidata teha teadlikumaid valikuid, luues ruumi tõhusamaks suhtlemiseks ja koostööks.

Loe lisaks: https://www.themindfulnessinitiative.org/mindful-nation-report