On uusi tõendeid, et keha-meele koostöös saab leevendada ka valu inimestel, kes võtavad igapäevaselt valuvaigisteid ja samuti vähendada ravimidoose. JAMA Internal Medicine ajakirjas avaldati üks põnev uurimus, kus uurijad analüüsisid andmeid 60st erinevast uuringust, mis hõlmas pea 6400 osalejat. Uuringut saab lugeda siit

Nad hindasid erinevaid strateegiaid, sh meditatsioon, juhendatud visualiseerimine, hüpnoos ja kognitiivne käitumisteraapia.

Mindfulness, kognitiivne käitusmisteraapia ja kliiniline hüpnoos olid kõige tõhusamad valu vähendamisel, lausus uuringu autor Eric Garland, kes on Utah Ülikooli professor. Ravimidooside vähenemised olid tagasihoidlikud, aga uuring viitab, et selline lähenemine on kasulik.

Pamela Bobb jagab artiklis oma kogemust ning keha-meele teraapiate kasutegurist tema elus. Ta on 56 aastane ja on aastakümneid kannatanud valu käes. “Oh, ma olen aastaid kohutavalt kannatanud” ütles ta.  Pamelal on kaasasündinud väärareng vaagnas ning kahe aastakümne jooksul on ta läbinud tosina jagu suuri operatsioone, aga ükski neist ei toonud talle leevendust: iga protseduur jättis hoopis rohkem arme ja närvikahjustusi. 

“Ma tundsin end lootusetult” ütles Bobb ning lisas, et ta tundis, et tal ei ole üleüldse mingit kontrolli oma elu üle. Ta ei saanud teha tavapäraseid asju – nt söögitegemine või oma pere eest hoolitsemine.  Bobb ütles: ” Ma olin täiesti halvatud. Ja kui sa jõuad sellisesse punkti, siis sa ei näe valust kaugemale – sa lihtsalt katsud ellu jääda.” Talle määrati kanged opiodid, et leevendada pidevat valu, aga siis mõni aasta tagasi ta mõtles, et peab olema parem viis. Lõpuks leidis ta abi kliinikust, mis on spetsialiseerunud täiendavale ja alternatiivsele meditsiinile.  See pole üllatus, et tehnikad nagu meditatsioon ja jooga on abiks. “Kui sa lähed süvitsi mindfulnessi – ja lõõgastusse – siis see aitab stressireaktsioonidele vastu seista”, ütles Jonas. Mõelge meditatsioonist kui mentaalsest harjutusest.  See on aju jaoks nagu jõutõstmine. Nii nagu hantli tõstmine treenib biitsepsit, siis meditatsioon on nagu aju tõstaks hantlit, et tugevdada meele enda kontrolli. 

Täispikka artiklit saab lugeda siit