Mis põhjustab motivatsioonipuudust?
Motivatsioonipuuduse põhjuseid võib olla mitmeid ja need võivad olla erinäolised. Me kõik tegeleme oma töökoormusega erineval viisil ja meie kõigi elus on erinevad kohustused ka väljaspool tööd, mis mõjutavad meie suutlikkust tööl. Mõned levinumad motivatsioonipuuduse põhjused on:
- Suutmatus lahti lasta – väga keeruline on lasta lahti töötegemisest kui töötad kodukontoris, sest töö- ja eraelu piirid kipuvad hägustuma. See omakorda toob kaasa selle, et raske on tööajal keskenduda tööle (sest märkad oma kodus mitmeid asju, mis oleks vaja teha) ning ka suutmatust tööpäeva õigel ajal lõpetada (sest midagi jäi ju veel pooleli ja ma teen selle asja ikkagi lõpuni, mis siis, et see kaua võtab). Võib tekkida tunne, et oledki koguaeg tööl ja koguaeg on vaja tööasjad ära teha. Nii on väga raske lõdvestuda ja puhata, mis omakorda võib põhjustada motivatsioonipuudust järgmisel tööpäeval.
- Perfektsionism – enamikul meil on motivatsioon teha head tööd. Võid aga tunda, et iga ülesanne, mis on su tegevuste nimekirjas, on ülimalt tähtis ja tuleb täita täiuslikult. Perfektsionism võib võtta meilt energiat ja teha meid jõuetuks, mis omakorda toob kaasa töömotivatsiooni languse. Teadlik aktsepteerimine, enda eest hoolitsemine ja läbimõeldud prioriteetide seadmine võivad siinkohal aidata olla leplikumad ning lahti lasta soovist teha kõike perfektselt.
- Tunne, et mind ei hinnata – enamasti on nii, et kui meekonnaga liitub uus töötaja, siis kiidetakse tema jõupingutusi sageli, eriti kui töö saab tehtud kiiresti ja enne tähtaega. Tunnustuse jagamine on väga oluline ning kasulik, aga oled võib-olla märganud, et see kiitmine aja jooksul kahaneb ning kolleegide head tööd võetakse enesestmõistetavana. Kui meeskonnaliige jätkab aga kõrgel tasemel töötamist, kuid ei tunne, et teda töö eest adekvaatselt premeeritakse, võib ta oma töömotivatsiooni kaotada. Regulaarne teadlikkus ja pingutuste eest tunnustamine on jätkuva motivatsiooni jaoks oluline. Läbimõeldud tunnustus on midagi, mida saame regulaarselt oma kolleegide motiveerimiseks ja toetamiseks kasutada.
- Läbipõlemine on tavaline kui liiga kaua töötatakse ja pingutatakse oma võimete piiril. Kas ka sinul on olnud selliseid päevi, kus sa ei märka süüa, vett juua või liigutada? Kas oled kunagi saanud oma pinges õlgadest teadlikuks alles siis, kui tekib peavalu? Selliselt töötada ja oma vajadusi ignoreerida saab ehk lühiajaliselt. Aja jooksul hakkab aga meie keha ületöötamisele vastu protestima ning tulemuseks ongi läbipõlemine. Läbipõlemine mõjutab nii meie vaimset kui füüsilist tervist. Tulemuseks on enamasti ka motivatsiooni kaotus, kuna ülesanded võivad tunduda füüsiliselt võimatud kui oleme end liiga kaugele viinud.
Mida teha, et jääda tööl motiveerituks?
Nii nagu töömotivatsiooni kadumisel on levinud põhjused, on ka viise, kuidas naasta õigele teele ja säilitada motivatsiooni. Kuigi tehnoloogia ja töökorraldus arenevad ja muutuvad, on mõningaid läbiproovitud emotsionaalse intelligentsuse viise, mida töömotivatsiooni hoidmiseks ja tõstmiseks võiksid kaaluda.
Võta ühendust usaldusväärse(te) kolleegi(de)ga
Võimalus end autentselt väljendada (nii oma ebaõnnestumistes kui ka õnnestumistes) suurendab psühholoogilist heaolu tööl ja loob omakorda tugevamad meeskonnad. Koostöise töökeskkonna loomine võtab aega, kuid alati saab astuda väikeste sammudega, et kolleegidele tuge pakkuda (ja seda neilt küsida).
Mõtle, kas võiksid võtta ühendust mentori või kolleegiga, et arutada oma väljakutseid ja küsida abi või nõu. Värsked ideed, uudishimulik suhtumine ja empaatiline side aitavad tööga seotud motivatsiooni säilitada.
Pane omakorda tähele, kus saad kolleegidele tuge pakkuda. Võib-olla saad korraldada (kohviku)vestluse, teha midagi koos või piisab ka sellest kui annand kolleegile märku, et ta teeb suurepärast tööd.
Teadlike pauside võlu
Pausid aitavad meie vaimul ja kehal taastuda ning tulla tagasi oma tööülesannete juurde suurema keskendumise ja loomingulisusega, aidates meil tööl motiveeritumalt püsida. Pane taimer 10-15 minutiks ja võta veidi aega enesehoole harjutamiseks. Siin on mõned võimalused:
Tee üks teadlik jalutuskäik ja märka loodust enda ümber.
Venita – pannes tähele oma keha vajadusi ja piire.
Söö einet või suupisteid tähelepanelikult, mõeldes, kuidas see toit on sinu juurde jõudnud, mis kõik on pidanud juhtuma, et sina saaksid seda täna nautida. Pane tähele ka oma toidu maitset, tekstuuri, lõhna ja muid omadusi, mida märkad.
Tee lühike meditatsioonipaus.
Tuleta oma eesmärk meelde
Igapäevases sebimises on lihtne oma „miks”-teadmist kaotada. Samas aitab motiveerituse säilitamine olla seotud oma töö mõjuga ümbritsevale maailmale. Leia uuesti üles oma “MIKS”, vastates näiteks allolevatele küsimustele:
- Mille üle oled oma töö juures kõige uhkem? Mis aitaks sinu uhkusetunnet suurendada?
- Mis on sinu töös kõige tähendusrikkam? Mis aitaks sul sellel aastal tähenduslikkust luua?
- Mis oli eelmisel aastal töö juures kõige meeldivam? Mis aitaks sel aastal rohkem naudingut ja lõbu tunda?
- Millist mõju on sinu töö ümbritsevatele inimestele avaldanud? Mis aitaks sul selle mõju või tähendust suurendada?
Loodan, et leidsid siit artiklist kasulikke nõuandeid, kuidas oma töömotivatsiooni hoida ja vajadusel – kui see on kadunud – uuesti üles leida.