Jõulustress ja emotsioonid

Jõulupühad on meie jaoks pere- ja lähedastega koosviibimise aeg, mil kõik tulevad kokku, on palju rõõmu, lahkust ning see aeg on täidetud meie südant liigutavate taaskohtumistega. Sellise rõõmsa sigina-sagina keskel võib olla ka palju stressi – mida kinkida, kellele kinkida, mis sobib ja mis mitte, kuidas kõikide asjatoimetustega jõuluks valmis jõuda. Samuti ei pruugi kõik taaskohtumised olla rõõmsad ja oodatud.

Kuidas toime tulla jõuluperioodiga, mil ühelt poolt nii sotsiaalmeedias kui televiisoris näidatakse rõõmsaid nägusid, aga iseendal on hinge pugenud üksindus? Põhjuseid, miks inimene võib tunda end üksikuna jõulude paiku, on mitmeid – näiteks on lähedased kolinud kaugele, käsil on keeruline eluperiood või seostuvad jõulud ebameeldiva sündmusega minevikust. Võib ka olla, et lihtsalt sel aastal on keeruline toime tulla ärevuse vm vaimse tervise väljakutsega, mida sotsiaalsed sündmused kaasa toovad.

Aga iseenda vaimne heaolu jõuluperioodil?

Mida siis teha sellises olukorras, kus jõulustress on kõrge või üksindus on hinges? Kõigepealt proovi märgata seda, mida sa jõuludega seoses päriselt tunned. Siinkohal saad appi võtta teadveloleku harjutuste varasalve hingamisharjutused ja keha tunnetamise harjutuse, et lasta meelel rahuneda ning saada paremat kontakti oma emotsioonide ja mõtetega. Soovi korral saad toetust näiteks Vaikuseminutite äpist või kodulehelt, kus audioharjutused on kenasti vabalt kättesaadavad. Võta iseenda jaoks piisavalt aega, et olla täielikult aus oma mõtete ja tunnete osas. Olgugi et see võib alguses tunduda veidi harjumatu, on sellel suur mõju, sest saades teadlikuks sellest, mis juba on, on meil võimalus teha ka paremaid valikuid.

Teinekord võib juhtuda, et see, mida sa päriselt tunned, ei lähe kokku sellega, mida sa enda arvates tundma peaksid. Tuues aga teadlikult tähelepanu sellele, mida sa tunned ning saades sellest teadlikuks, tekib võimalus paremini märgata ka seda, mida sa päriselt vajad. Kas sa vajad kedagi, kellega vestelda, vajad sa lihtsalt inimesi enda ümber või vajad sa hoopis ruumi ja rahu endale?

Igaühe vajadused on erinevad ja see, mis tundub justkui “õige vastusena” või „sotsiaalse normina“ ei pruugi sinu jaoks kehtida.

Varasemate kogemuste analüüs

Abi võib olla ka sellest, et mõtled eelmisele aastale (või eelmistele aastatele) ning leiad üles selle, mis on sulle varasemalt pühade ajal üksindust ja jõulustressi põhjustanud. Võib-olla oli see hoopiski teiste ootus, et sa pead olema seltskonnas, aga sina tundsid end seal üksikuna?

Märgates ja teadvustades seda, mis sind on varem jõuluperioodil pannud end halvasti tundma, on sel aastal võimalus teha teisiti – saad pühadeaega paremini ette planeerida. Näiteks kui terve päev perega on sinu jaoks liiga stressirohke, saad nendega veeta ehk ainult lõunase või õhtuse aja. Kui tunned end aga üksikuna, saad soovi korral planeerida tegevusi, kus oled teistega koos. Näiteks osaleda mõnes heategevusprojektis vabatahtlikuna – nii saad koos teistega teha head ja aidata abivajajaid.

Artikkel ilmus esmakordselt ajakirjas “Tiiu” 2023 detsembris.