Meie tähelepanu nimel käib pidev võitlus. Vilkuvad reklaamid, sotsiaalmeedia, televisioon, raadio, e-kirjad, ees ootavad tööd jms. See nimekiri erinevatest asjadest, mis meie tähelepanu köidavad on peaaegu lõputu. Mida saaks siis enda heaks ära teha, et harjutada tähelepanu hoidmist ja kuidas saavad teadveloleku harjutused siinkohal aidata?

Alustuseks tuleks meeles hoida, et meie tähelepanu rändab koguaeg kas minevikku või tulevikku või tegeleb parasjagu mõne ülesande lahendamisega. See on meie meele olemuses rännata ja sinna ei saa midagi teha. Mida me aga teha saame, on selle tähelepanu treenimine. Teadveloleku harjutused saavad aidata sul tasakaalustada ja treenida oma tähelepanu juhtimist, mis tuleb eriti kasuks keerukates stressiolukordades. Harjutuste praktiseerimine võib aidata kaasa oma tähelepanu juhtimise õppimisele fookuses olevale objektile, näiteks hingamise juhtimisele.
  1. Istu lõdvestunud, ent erksas poosis. Pane tähele oma keha, kokkupuute punkte pindadega (nt jalad maas, selg vastu tooli) ning oma poosi. Märka, et istuksid sirutatud seljaga, aga mitte jäigalt, justkui lõdvestudes oma kehasse.

  2. Hakka oma hingamist märkama. Too oma tähelepanu hingamisele ja koge oma sissehingamist ja väljahingamist. Märka õhu liikumist sisse ja välja ning kus tunned hingamist kõige eredamalt, kas ninasõõrmetes, rinnakus või hoopiski kõhus. Too oma jäägitu tähelepanu hingamisele, misganes see sel hetkel sinu jaoks tähendab.

  3. Pane tähele kui su tähelepanu läheb rändama. Lihtsalt märka seda ja too leebelt oma tähelepanu tagasi oma hingamisele. See on justkui muskel, mida treenid korrates üha uuesti ja uuesti ning pea meeles, et meele loomuses ongi rännata. Meie asi on aga teha trenni, et harjutada tähelepanu toomist tagasi.

Selline väike harjutus võib tuua suuri muutuseid. Võttes päeva jooksul teadlikke pause, annab see meile rohkem meelerahu ning võimaluse teha teadlikke valikuid. Hingamisharjutust saame teha peaaegu igal ajal ning igal pool ning selleks ei ole vaja lisavahendeid.