Aasta kolmandat esmaspäeva peetakse depressiivseimaks päevaks. Päev, mil uusaasta lubadused on unustuse hõlma vajunud ning reaalsus möödunud pühadest koputab uksele. Kuidas aga teha nii, et uusaasta lubadused (ja mitte ainult!) ja eesmärgid ei läheks vett vedama?
Jagan siinkohal mõned soovitused, mida saad teadlikult teha, et lubadused luhta ei läheks ja püstitatud eesmärgid saaksid saavutatud:
- See eesmärk, mille püstitasid – kas see on ikka SINU eesmärk? Vaata oma püstitatud eesmärgid üle ja mõtle läbi, kas need on ikka SINU eesmärgid või hoopiski kellegi teise omad? Oled end ehk mõjutada lasknud oma lähedastest või inspireerusid mõnest sotsiaalmeedia postitusest, mida nägid, aga tegelikult kui järgi mõtled, siis ikka pole päris sinu jaoks? Ole aus iseenda vastu ja vaata oma püstitatud eesmärgid üle. Saades kindlust, et need ikka on sinu eesmärgid, leiad endas veelgi tugevama motivatsiooni jääda eesmärgile truuks. Juhul kui leiad, et see ikka pole sinu jaoks, siis lase sellest lahti ning leia endale päris oma eesmärk, mida saavutada.
- Sõnasta võimalikult täpselt, mida sa tahad saavutada – ehk mida konkreetsem on eesmärk, seda suurema tõenäosusega jõuad sihile. Peamised uusaasta lubadused on seotud trenni ja toitumisega, seega näiteks selle asemel, et püstitada eesmärk „soovin kaalust alla võtta“, võiksid sõnastada oma eesmärgi hoopis nii: „Eesmärgiks on võtta 5 kilo kaalust alla“.
- Eesmärkide sõnastamisel on oluline vältida ka negatiivset laadi – ehk proovi neid sõnastada positiivselt võtmes. Näiteks – kui soovid tervislikumalt toituda sel aastal, siis ara sõnasta oma eesmärki, et „soovin vähem rämpstoitu süüa“ vaid, et „söön rohkem köögivilju ning salatit“.
- Keskendu oma eesmärkide puhul protsessile, mitte tulemusele. Mõtle läbi mida ja kuidas sa saad teha, et oma eesmärk saavutada. Ühtlasi mõtle läbi, millised võivad olla takistused selles protsessis. Näiteks kui soovid 3x nädalas trennis käia, siis millised võivad olla takistused, mis sul seda ei võimalda teha? Ja millised on lahendused? Näiteks kui laps on sel päeval tõbine, siis kas ma saan lapsele lapsehoidja või tuleb trenn ära jätta? Mida ma saan teha, et rohkem kui üks trenn vahele ei jääks? Kui olen pikalt haige olnud, siis kuidas motiveerin end trenni tagasi minema ja kas tean, et siis kohe täiskoormusega trenni ei hakka tegema jne. Mida rohkem oled teadlik protsessist, seda suurema tõenäosusega jõuad ka tulemuseni.
- Harjumuse jõud – mõtle läbi, millised on varasemalt olnud sinu käitumismustrid, et sul on jäänud uusaasta lubadused täitmata. Näiteks kui su soov on rohkem köögivilju süüa ja kaalust alla võtta, siis millised on seni olnud sinu igapäevased toitumisharjumused? Millistes igapäeva rutiinides saad muutust luua kergusega? Mida saaksid sa teha, et sa oma tavapäraste harjumuste lõksu ei langeks?
- Ole iseenda vastu heatahtlik, leebe ja kannatlik. Anna endale aega eesmärkide saavutamiseks ning ära piitsuta ennast kui kõik kohe ei suju. Võta oma ebaõnnestumisi ja eksimusi kui väärtuslikku kogemust ning õpi nendest, kuidas teha teisiti. Märka ja tunnusta ennast ka väikeste edusammude eest ning ära unusta oma väikeseid võite märgata ja tähistada.
- Meeleteadlikkus võib aidata sind tähelepanu hoidmisega või teadliku pausi võtmisega. Proovi ühte (või kõiki) alljärgnevatest tehnikatest: