Puhkus tähendab enamasti häid emotsioone – uusi elamusi, avastusi, seikluseid, vabadust ja mis peamine puhkamist! Puhkamine võib endas kätkeda mitmeid erinevaid tegevusi, aga teinekord on hea ka niisama olla, ilma midagi tegemata. 

Suvi ja puhkuste periood on ka aeg, mil võetakse ette ühine pereretk või -puhkus. Teinekord juhtub aga, et kauaoodatud vabaduse ja puhkuse asemel saab perega koos veedetud ajast suur tülide allikas, kus kõik on õnnetud, kisklevad omavahel ning puhkamisest ja toredatest plaanidest ei tule midagi välja. 

Jagan sulle täna 6 nõuannet, et perega veeta mõnus puhkus ja mida teha siis kui tüli on lahvatanud. 

  • Enne kui puhkusele lähed – jagage perena oma ootuseid perepuhkusele. 

Perepuhkust planeeritakse reeglina pikalt ette ning see ei tule üleöö. On igati mõistlik püüda arvestada kogu pere vajaduste ja soovidega ning kindlasti ei tohiks ära unustada perepuhkuse peamist eesmärki – veeta koos mõnusasti kvaliteetaega. Perepuhkus ei peaks kindlasti olema see, et  vanemad veavad lapsi vastumeelselt ühest kohast teise ning samuti ei peaks see olema ainult lastest lähtuv. Kui lapsed on juba suuremad, siis saavad nad teha ise uurimustööd, et mida nad tahaksid näha ja kogeda puhkusele minnes. Ütleme näiteks, et võtate ette perereisi Poola, siis saab igaüks leida üles just selle koha, mida ta tahaks külastada. Võib-olla osa perest soovib külastada veeparki, teine mõnda muusemi või kindlust ning kolmas tahaks lihtsalt ühte rannapäeva. Kui igaüks on oma ootused selgelt välja öelnud ja nendega on arvestatud, siis on ka kompromissid mitte nii meelepärasemate tegevuste puhul kergemad tulema.  

Mõtle läbi, mis on teie reisi eesmärk ja mida soovid oma perereisiga saavutada. Kas on sellised tegevusi, mis sobivad kõigile? Kas leiad (ja vajad) ka üksi olemise aega? Piiride seadmine ja erisustega arvestamine võib aidata kaasa rahumeelsemale puhkusele.

  • Kui tüli on lahvatanud – pea pausi ja reflekteeri

Ärrituse kerkides võid alati võtta kasutusele rahunemise tehnikad – näiteks hingata 5 korda sügavalt sisse ja välja, kasutada mõnda meditatsioonipraktikat ning teinekord on hea astuda lihtsalt paar sammu eemale. See võib muidugi olla keeruline kui oled perega koos ühes kitsas ruumis, aga sa võid alati öelda, et sul on vaja väikest pausi ning ehk saab auto kinni pidada või saad korraks minna välja jalutama. 

Astudes korraks olukorrast eemale, on see hea võimalus reflektsiooniks – ehk mõelda läbi, mis just juhtus, kuidas mina reageerisin ja mis mind käivitas. Kuidas teine inimene minu öeldu vastu võttis? Ja mida me mõlemad sellest olukorrast saime?

Võttes vaatleja positsiooni, saad astuda välja hinnangute andmisest ning vaadata olukorda nii nagu see päriselt on, ilma süüdistamisteta, hukkamõistuta ning halvakspanuta. Vaadates olukorda nii nagu see on, vaatleja positsioonilt, annab see meile võimaluse minna rahumeelsemalt olukorraga edasi ning vältida edasist tülitsemist.

  • Väldi süüdistamist

On küllalt suur tõenäosus, et perepuhkuse ajal te siiski lähete ühel hetkel omavahel tülli. Kui see juhtub, on oluline, et kedagi ei süüdistata või häbistata. Pea meeles, et see on sinu ning igaühte neist tuleb austusega kohelda. 

Tüli põhjuseid võib olla mitmeid, tihtipeale on aga põhjuseks kõige lihtsam – väsimus. Uute elamuste loomine on kindlasti lõbus, aga võib olla (eriti väikelastele) ka väga väsitav. Ja siinkohal ei aita kindlasti kaasa kellegi süüdistamine, vaid proovi olukorrale pigem läheneda heatahtlikkusega ning heasoovlikkusega. Selliselt olukorda lahendades on küllalt suur tõenäosus, et tüliallikas saab kiirelt lahendatud ning tore perepuhkus saab jätkuda. 

  • Nutiaeg – mitmed tülid (ja mitte ainult puhkuse ajal) leiavad aset nutiseadmete üle. 

Üks asi on see, et nõuame oma lastelt, et nad ei oleks nii palju telefonis vms seadmes, aga kui nüüd tõele näkku vaadata, siis on ka paljud täiskasvanud suure osa ajast nutimaailmas. Ehk on siin paslik leida kompromiss, millal saab nutivahendeid kasutada ning millal ollakse kohal üksteise jaoks. Võttes aega oma pere jaoks ning nendega päriselt vesteldes, saame luua sideme oma pereliikmete vahel. Ilmselt on ka ebarealistlik kõiksugused nutivahendid ära keelata ning olla koos pahurate pereliikmetega. Igaühel las olla oma kindel nutiaeg ning aeg, mis pühendatakse pereliikmetele.  Oluline on nii vanematel kui lastel meeles pidada, et kui kompromisskokkulepe on tehtud, siis tuleb sellest ka kinni pidada. 

  • Leia tasakaal seiklemise ja puhkamise vahel

Perepuhkust planeerides võib olla soov kõigile meelepäraseid tegevusi teha, aga siingi tuleb olla tähelepanelik üleplaneerimise osas, eriti kui perepuhkust planeerib üks inimene, kes üritab teistelt küsimata kõigi soove aimata. Pea meeles, et puhkusele minnes ei ole mõtet planeerida tegevusi igasse minutisse. 

Perepuhkuse teevad enamasti tähendusrikkaks koos meeldivalt veedetud hetked. Olenemata sellest, kas need olid ühised lõunad, rannaskäik või millegi külastamine. Loodud tunne jääb kestma. Harvardi ülikooli psühhiaater ja sotsiaalteadlane dr Omar Sultan Haque selgitab, et mälu loob lihtsatest vestlustest, naerust ja koos veedetud ühisest ajast nostalgilise tähenduse – isegi kui kogemused olid lihtsad või isegi vihale ajavad.

  • Hoolitse oma stressitaseme eest ja jätke kõigile ruumi

Puhkuse ajal on perel ees ootamas palju toredaid hetki, aga mõni neist ei puugi siiski olla nii meeldiv ja võib isegi marru ajada. Mida siis teha, et hoida oma stressitase normis ning mitte lahvatada oma pereliikmete peale. Siinkohal saad taaskord mindfulness-tehnikad appi võtta ning märgata seda, mis su kehas, meeles ja emotsiooniväljas toimub. Märgates seda, millal ärritus hakkab tekkima, on sul juba võimalus sellega tegeleda, selle asemel, et lasta stressil koguneda ning ühel hetkel lahvatada. Mõtle läbi, mis on just sinu puhul need tegevused, mis toetavad sinu rahunemist ning aitavad sul olla tasakaalus. 

Olles näiteks perega autoretkel on küllalt suur tõenäosus, et lapsed lähevad pikast autos istumisest omavahel tülli, eriti kui nad peavad omavahel asju jagama. Mõtle läbi, kui pikka maad on korraga võimalik läbida ning kui tihedalt on vaja teha peatuseid. Olles sihtkohta (või ööbimiskohta) kohale jõudnud, vaata, et kõigil oleks võimalus olla nö „oma nurgas“. Me kõik vajame vahepeal oma ruumi ning omaette aega ning see kehtib nii laste kui täiskasvanute puhul. 

Teinekord ei pruugi sihtkoht, kuhu on jõutud olla iga pereliikme huviobjekt, siis ei tasu sundida neid selles osalema ja võib olla lubadagi neil lihtsalt autos olla. Olles eelnevalt kokku leppinud ootused ja soovid, nii nagu artikli alguses kirjeldasin, ei maksa solvuda kui pereliige soovib sinule meelepärasest tegevusest kõrvale jääda. 

On küllalt suur tõenäosus, et sinu perereisi ajal tuleb tülisid ette, aga nende suurus ja tihedus on midagi, mida saad ehk nende nõuannete abil hoida võimalikult väiksena. Perega kvaliteetaja veetmine on väga oluline – see aitab luua sidet pereliikmete vahel,  loob ühiseid mälestusi ning õnnelikke hetki. Omavaheline suhtlus ja plaanidest rääkimine aitab kindlasti tülide tekkimiste tõenäosust vähendada.